Bűvészkedés a színekkel. Mert jó.
Ezt az eljárást (műveletet, trükköt?) nevezik szelektív telítetlenné tevésnek, találtam rá hivatkozást szelektív deszaturáció néven is. Akiket én ismerek, legtöbbször úgy hivatkoznak rá: Schindler.
Igen, az elnevezés eredete a Schindler listájáig vezethető vissza. A film végig fekete-fehér, de az egyik jelenetben felbukkan egy névtelen piros kabátos kislány. Később is láthatjuk még őt... hagyjuk inkább. Ha valaki nem látta volna, a lenti linken ránézhet.
The Girl in Red - Schindler's List (3/9) Movie CLIP (1993) HD - YouTube
Ennek a postnak a témája egy ilyen kép készítése lesz.
Legyen az első eset klasszikus Schindler. Ehhez a legjobb alapanyag a trolibusz.
Ez már egy feldolgozott kép. Forgatva, élesítve, kicsinyítve stb. van, ezzel már nem foglalkozom.
A képet Gimpben megnyitva:
Készítettem egy réteget a képen látható módszerrel. Ez a réteg tkp. egy másolat, ami az eredeti kép fölé kerül és semmiben sem különbözik tőle. Most még.
Ezután a Szintek-->Árnyalat telítettség eszközzel a vörös kivételével az összes szín telítettségét levittem 0-ra. Fontos, hogy nem az eredeti képen, hanem a fölé rakott rétegen tevékenykedem.
Elméletileg készen is lenne. Csak az a baj, hogy ez nem igaz. A program kivégezte a színeket a vörösön kívül, ezzel nincs is baj. A probléma ott kezdődik, hogy van, ahol elvesztek a színek, pedig kéne és van, ahol megmaradt a vörös, pedig nem kéne.
Íme. A téglafal, a bejárat fölött a tábla pl. színes maradt.
Amit a program nem tett meg, azt nekem kell. Kezdtem az egyszerűbbel. A vörös képelemek szürkítéséhez kell egy éles szélű ecset, a módot be kellett állítani Szín-re és végignyalni vele a vörös felületeket. Ennyi. Hibázni nem nagyon lehet vele, nem kell belemenni a troliba.
Így nézett ki utána.
Félig kész
Visszahozni a színeket sem egy ördöngösség, de az ecsettel ellentétben itt már jobban oda kell figyelni. Visszaszínesítettem a szedőket, az első indexlámpákat, lökhárítót, a FOK-GYEM-et, a táblát, a fényszórókat, a kerekeket, a szellőzőrácsokat , a visszapillantót és a vezért.
A visszaszínesítés a radírral történt. Emiatt kellett a réteg az eredeti képre. Miután végigmentem a radírral a rétegen, láthatóvá váltak az eredeti kép színes részletei. Ehhez a művelethez többféle radírt használtam. A szedőkhöz és a kerekekhez kisebb lágy szélűt, a többi területre nagyobb kemény szélűt.
Egy harmadik rétegen tettem rá egy nagy ovális keretet és ezzel kész is van.
Ez a végeredmény
Folytatása következik
Utolsó kommentek